Alexander Lauréus oljemålning

546310

ALEXANDER LAURÉUS (Åbo, Finland 1783-1823 Rom): Ett fruntimmer lekande med en liten fågel, signerad och daterad Lauréus 1809, olja på duk, 34x27,5 cm

LITTERATUR
Torsten Stjernschantz: Alexander Lauréus - en konsthistorisk studie, Borgå 1915, i verkförteckningen finns målningen nr 32 "Ett fruntimmer lekande med en liten fågel, 1807", jämför motiv med målningen ovan som eventuellt är en replika daterad 1809.
Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, sidan 164, upptagen under år 1807, nr 139 "Ett ungt Fruntimmer, lekande med en liten Fogel", jämför motiv med målningen ovan som eventuellt är en replika daterad 1809.

pierre.olbers@auktionsverket.se">pierre.olbers@auktionsverket.se

Krackeleringar

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Alexander Lauréus oljemålning

Budhistorik (44 bud)
4112995
24 000
4111811
23 000
4111542
22 000
4110869
21 000
4110084
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 345 EUR, 2 743 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.