Fåtöljer gustavianska Johan Lindgren

545669

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par karmstolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG samt märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade och förgyllda, sitthöjd 38 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, lagning, klädsel med skador

Ändringar/tillägg

Möbler, Fåtöljer, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
4112219
33 000
4112041
32 000
4112217
32 000
4112041
31 000
4112215
30 000

Slutpris SEK:
33 000
3 224 EUR, 3 772 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.