Matbord England viktorianskt

545044

MATBORD, England, viktorianskt, massiv mahogny, svängda ben med hjultrissor, löstagbart stödben, sex iläggsskivor varav en delad i två passbitar, vevmekanism,
höjd 75, 218 x 153, iläggsskivor vardera 54, totallängd 542 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
friherre Gösta Oscar Magnus af Ugglas (1861-1912) gift med Alfhild Laura Wallenberg (1877-1952)

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Ställvis slitage, bordet blekt, illäggsskivor med skador och torrsprickor

Ändringar/tillägg

Möbler, Matbord, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Matbord England viktorianskt

Budhistorik (6 bud)
4111978
14 000
4102149
10 000
4102148
4 200
4094049
4091924

Slutpris SEK:
14 000
1 273 EUR, 1 470 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.