Spegel C.G. Fyrwald & Anders Öberg

545042

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32) & ANDERS ÖBERG (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF och AÖB, samt Stockholms hallstämpel 1781, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med räfflad sköld krönt av kärve, blomsterfestong och voluter, ramen med graverad dekor och pärlstav, nedre sargen med lagerfestong och lins, kvicksilverfolierade och fasetterade glas och bakstycke i original, 186 x 71 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre dekorförluster, glasen med obetydliga nagg

Ändringar/tillägg

Speglar, Collection, Lennartsnäs

Budhistorik (15 bud)
4110398
20 000
4110396
18 500
4110393
14 500
4109392
14 000
4107977
9 000

Slutpris SEK:
20 000
1 818 EUR, 2 100 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.