Julius Kronberg oljemålning

545038

JULIUS KRONBERG (1850-1921): "Han dröjer" (Ariadne från Naxos), signerad och daterad Julius Kronberg Stockholm 1887, olja på duk, 144x190 cm

Utförd i Jakob Kulles atelier, Brunkebergs hotell

PROVENIENS
Gåva af konstnären till fröken Concordia Löfvings Åkerbrukskolas lotteri
Hofjägmästare Nils Trolle, Trollenäs slott, Eslöv, Skåne
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR
Handskrift: Julius Kronberg, Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1887, sidan 27 (med titeln: "Han dröjer")

pierre.olbers@auktionsverket.se

Lagning, färgbortfall, ytsmuts, retuscherad dedikation

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Julius Kronberg oljemålning

Budhistorik (7 bud)
4084662
48 000
4084661
40 000
4084658
35 000
4084654
30 000
4083497
5 200

Slutpris SEK:
48 000
4 690 EUR, 5 486 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.