Käthe Kollwitz träsnitt Die Eltern

545005

KÄTHE KOLLWITZ (1867-1945): Die Eltern ur serien Der Krieg 1921-22, signerad Käthe Kollwitz, träsnitt, kallstämpel "Verlag E Richter Schriftdrück Dresden", 49x64 cm

PROVENIENS: Konstnären Gunnar Norrman (1912-2005)

ebba.de.faire@auktionsverket.se

fuktskador

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (16 bud)
4109596
9 800
4109595
9 600
4109593
9 400
4109591
9 200
4108669
9 000

Slutpris SEK:
9 800
891 EUR, 1 029 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.