Skulpturer 1800-tal

544976

SKULPTURER, ett par, 1800-tal, i form av hästar, bronspatinerad gips, höjd 65, 57 x 17,5 cm

Jämför Pierre Hubert L'Archevêques studie av häst i profil, svartkrita på papper, i Nationalmuseums samlingar, NMH 389/1892

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 345, avbildade i interiör från Biblioteket på Lennartsnäs slott samt omnämnd

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Lagningar och retuscher, smärre nagg

Ändringar/tillägg

Konst, Skulpturer, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Skulpturer 1800-tal

Budhistorik (30 bud)
4111961
12 500
4109952
12 000
4109951
11 500
4109950
11 000
4109948
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 221 EUR, 1 429 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.