Tändnålsgevär för Karl XV 1860-tal

544968

TÄNDNÅLSGEVÄR FÖR KARL XV, signerat H. Larsen, Drammen (Hans Larsen, bössmakare, mästare 1845), helstock i valnöt med hornnäsa, kolven med kindstöd, träskuren dekor av kronhjort med infattade glasögon, stålskuret och förgyllt monogram CCXV under kunglig krona mot blånerad botten, stålbeslag med stålskuren dekor, kolvlåda med dekor av jaktsceneri, kolvkappa med nätskuren dekor, upp- och nedfällbart kammarstycke, ståndsikte, blånerad pipa, oktogonal mynning, laddstake, etikettmärkt med inventarienr 11, längd 124 cm

PROVENIENS: Kung Karl XV (1826-1872) unionskung över Sverige och Norge
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre slitage, pipan med ytkorrosion, hanen ur funktion, bygel till bärrem saknas

Ändringar/tillägg

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen, Collection, Lennartsnäs

Budhistorik (40 bud)
4112163
130 000
4112147
120 000
4112118
110 000
4112146
110 000
4112118
94 000

Slutpris SEK:
130 000
12 701 EUR, 14 859 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.