Kabinettskåp barock sannolikt Flandern

544966

KABINETTSKÅP, barock, sannolikt Flandern, fanerat med sköldpadd, svartmålat med lister i ebenholts, inläggningar av friser i ben, mittfronten med dörrar inlagda med portalmotiv, bakomliggande lådinredning, graverade metallbeslag, nycklar medföljer, 147, 95 x 44 cm

LITTERATUR: Lars Sjöberg & Anneli Welin: The splendour of the baroque, Stockholm 2001, sidan 108, jämför kabinettskåp

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Renoverat och kompletterat, något omarbetat, smärre skador

Ändringar/tillägg

Möbler, Skåp, byråer, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
4104495
30 000
4093094
29 000
4091779
28 000
4085862
22 000
4084118
21 000

Slutpris SEK:
30 000
2 931 EUR, 3 429 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.