Spegel stockholmsarbete i rokoko

544960

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor och papier maché, förgylld, genombrutet krön med dekor av blomsterfestonger, rocailler och voluter, sidorna med palmblad, kantglas med pastellagedekor, nedre sargen genombruten med spegelglas, kvicksilverfolierade glas, 210 x 85 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Kantglas med ställvisa sprickor, smärre kompetteringar och lagningar, bakstycke saknas

Ändringar/tillägg

Speglar, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (16 bud)
4112473
31 000
4112472
30 000
4112467
29 000
4112463
28 000
4112465
28 000

Slutpris SEK:
31 000
2 818 EUR, 3 255 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.