Stolar sengustavianska Lennartsnäs

544617

JOHAN MELCHIOR LUNDBERG D.Y. (stolmakare i Stockholm 1808-1834/35), sex stycken stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, varav fem signerade MLB, träskuren dekor och pastellage, stoppade ryggbrickorl, ryggen med kryssformad spjäla, sarger med bladstav, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben, förgyllda, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre dekorskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Stolar, Collection, Lennartsnäs

Budhistorik (32 bud)
4112269
33 000
4112368
32 000
4112269
31 000
4112365
30 000
4112269
29 000

Slutpris SEK:
33 000
3 224 EUR, 3 772 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.