Louise af Geijerstam Porträtt av C.G. af Ugglas

544608

LOUISE AF GEIJERSTAM (1870-1956): Porträtt föreställande Öfverståthållaren Friherre Curt Gustaf af Ugglas (1820-1895), målat 1903, kopia efter Georg von Rosens porträtt från 1889, olja på duk, 129x99,5 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Gåva till Friherrinnan Alfhild af Ugglas, född Wallenberg

Friherre Curt Gustaf af Ugglas (1820-1895) var överståthållare, kommendör av Vasaorden och statsråd 1856-1858.

Curt Gustaf af Ugglas var landshövding i Östergötlands län 1858-1867, riksdagsledamot för Ridderskapet och adeln vid ståndsriksdagarna 1850/51-1865/66 och därefter ledamot av Första kammaren 1867-1875 för Östergötlands läns valkrets och 1876-1893 för Stockholms stads valkrets. Han var finansminister 1867-1870.
Han blev kommendör med stora korset av Nordstjärneorden 1864. Han var även serafimerriddare och kommendör av Vasaorden.

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

4108280
4095766

Slutpris SEK:
215 EUR, 251 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.