Martin Mijtens dä Porträtt ryttmästare Gösta Drake

544606

MARTIN MIJTENS D.Ä. (Haag 1648-1736 Stockholm): Porträtt föreställande ryttmästare Gustaf (Gösta) Drake af Hagelsrum (1676-1711), AEtatis 17 avbildad vid 17 års ålder, signerad Mijtens, olja på duk, oval 86 x 69,5 cm
Skulpterad samtida ram i barock

PROVENIENS
Sten Westerbergs Sr samling, Beatelund, Ingarö
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland I, 1967, Beatelund, avbildad på s. 55 och s. 57 och omnämnd på sidan 52.

Enligt uppgift a tergo var karolinen och ryttmästaren Gösta Drake son till den beryktade sjörövaren och hjälten Gustaf Drake, huvudpersonen i Viktor Rydbergs roman "Fribytaren på Östersjön".

pierre.olbers@auktionsverket.se

Dubblerad, olja på duk uppklistrad på pannå

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (25 bud)
4113660
48 000
4110838
46 000
4110838
36 000
4112010
35 000
4110838
31 000

Slutpris SEK:
48 000
4 690 EUR, 5 486 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.