Ljuskrona Karl Johan

544430

LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, doserade kedjeglas, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av fabeldjur, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 106, diameter 77 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre kompletteringar och nagg, sparljuset borrat, monterad för el

Ändringar/tillägg

Belysning, Ljuskronor, Collection

Ljuskrona Karl Johan

Budhistorik (11 bud)
4112136
25 000
4112140
24 000
4112136
23 000
4112139
22 000
4112136
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 443 EUR, 2 858 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.