Kaffekanna silver 1700-tal

543372

SVEN ÖRN, kaffekanna, silver, Stockholm 1761, oval, bukig, oval kälad fot, välvt lock med blomknopp, driven och ciselerad dekor av rocailler och blommor, handtag av trä, höjd 29,5 cm

PROVENIENS: Kaffekannan har varit i samma familjs ägo i flera generationer

Ändringar/tillägg

Silver, Övriga silverföremål, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Kaffekanna silver 1700-tal

Budhistorik (6 bud)
4100574
54 000
4091403
52 000
4091403
50 000
4086070
40 000
4084677
36 000

Slutpris SEK:
54 000
4 909 EUR, 5 670 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.