Knut Ander, Husförhör

542507

KNUT ANDER (1873-1908): Husförhör, Olja på duk, 51.5 x 77 cm. Inskriberad ´Januari eftermiddag´, på spännramen.

PROVENIENS
(Möjligtvis) Bankdirektör C. A. Weber, Stockholm

LITTERATUR
L.-O. Johansson, A. Johansson & L. Löfgren, Knut Ander, Gammelkils Hembygdsförening, 2012, s. 48, ill. 30, avb. i färg, s. 86

UTSTÄLLD
Berlin, Deutches Historisches Museum, Leben nach Luther. Eine Kulturgeschichte des Evangelischen Pfarrhauses, 25 oktober 2013-2 mars 2014, nr. 55, s. 213. ill. i färg s. 67

Graverad: Etsning av Knut Ander känd i ett exemplar i Nationalmuseum

Ytterst få verk av Ander är kända; 13 oljemålningar, 13 akvareller, 6 pasteller, 49 etsningar och torrnålsgravyrer samt circa 150 teckningar. Konstnären levde tidvis under mycket fattiga förhållanden. Dyra material förhindrade honom att ägna sig åt oljemåleriet i den utsträckning han önskade. Sjukdom kom också att förkorta hans liv. Ander är idag mest känd för sina grafiska verk och räknas som en av våra främsta moderna grafiker. På grund av fattigdom arbetade han om sina plåtar, inte sällan upp till sex gånger, tills plåten blev så tunn att den blev oanvändbar. Flera av hans grafiska blad är därför endast kända i ett exemplar. Som etsare har Ander ofta jämförts med Anders Zorn. Även om deras teknik har beröringspunkter, är deras förhållande till motiven diametralt motsatta; Zorn är den briljanta observatören, Ander däremot visar i sina människoskildringar ett större psykologiskt djup och en närmast andaktsfull inlevelse. Under första hälften av 1900-talet utkom två monografier om Knut Ander; A. Tallberg, Knut Ander, några anteckningar om ett konstnärsöde, 1913 och N. Lindgren, Knut Ander, Östgöta Konstförening, Linköping, 1933. Under senare år har intresset för Knut Anders konst ökat markant. 1973 anordnades en minnesutställning på länsmuseet i Linköping och 1993 en utställning på Norrköpings Konstmuseum. 2012 utkom en ny monografi om konstnären.

Knut Ander är en av Sveriges främsta folklivsskildrare kring förra sekelskiftet I Gammalkil kyrkby utanför Linköping i Östergötland, hans hembygd, tillkommer under åren 1899-1905 några av hans mest framstående verk inom denna genre. Modellerna han använde sig av var vanligtvis personer i hans nära omgivning. Den aktuella målningen, tillkommen i Gammalkil omkring 1903-05. är Knut Anders måleriska mästerverk. Målningen utgör den sista kända avbildningen av ett husförhör, inte bara i Sverige utan i Europa. Målningen lånades in till den stora utställningen om Luther och den Evangeliska kyrkan vilken visades på en rad museer i Tyskland 2014. Husförhör hölls av Svenska kyrkans präster från 1686 fram till slutet av 1800-talet. Prästen samlade församlingsborna i de olika rotarna och hade då i uppgift att kontrollera läskunnighet och kunskaper i katekesen och betygsatte var och ens kunskaper. Det fördes in i husförhörslängden när församlingsborna deltagit. Enligt husförhörslängden bevistade Knut Ander husförhöret i Fettjestad 1902. Annika Johansson, op, cit., 2012, har med hjälp av äldre handlingar identifierat en del av modellerna i den aktuella målningen: Prästen, pastor Isak Konrad Kinnander (1843-1908) vilken tillträdde komministertjänst i Gammalkil 1877, gestaltas av Albert Jonsson. Längst till vänster syns urmakare Teodor Kjellgren f. 1834 från Lilla Nygård och bredvid honom snickare Johan Peter Bodin (f. 1849) från Fettjestad, vilken huvudsakligen tillverkade likkistor. Längst till höger i målningen ses Wilhelmina "Mina" Svensson, f. Nilsdotter 1851 vilken arbetade på Nygård, och i profil systrarna Alma Kristina "Stina" (f. 1884) och Berta Jonsson (f. 1883), konstnärens styvmors brorsdöttrar.

Målningen upptäcktes först 2011 och publicerades första gången av L.-O. Johansson, A. Johansson & L. Löfgren i deras bok om Knut Ander, utkommen 2012. Motivet har dock tidigare varit känt genom en etsning av Ander, känd i endast i ett exemplar (Nationalmuseum) (Tallberg, op. cit., nr. 20; Lindgren, op. cit., nr. 20,) samt två förlagor i blyerts vilka ingår i två skissböcker bevarade i Nationalmuseum, den ena daterad 1903-05 (Lindgren, op. cit., nr. 23, avb. s. 48, och nr. 96) (fig. 1). I ett brev till Axel Tallberg 1905 angående en utställning Ander skulle medverka i, framgår också att det funnits en oljeskiss till målningen vilken Ander anmodade en vän i Stockholm att skicka till en utställning av hans verk i Stockholm (L.-O. Johansson, A. Johansson & L. Löfgren, op. cit., s. 48). Målningen har möjligtvis ursprungligen ägts av Bankdirektör C. A. Weber, Stockholm. Weber bistod Ander ekonomiskt och köpte en målning av Ander för 500 kronor, ´Grälande kärringar i en bygata´, målad i Gammalkil 1905, det enda verk vi med säkerhet känner till att Ander sålde under sin livstid (Lindgren, op. cit., nr. 5).

Knut Ander, född Andersson, växte upp på Anderska gården i Rystad socken utanför Linköping. 1887 gifte hans far om sig med Kerstin Jonsson från Gammalkil, beläget utanför Linköping. 1892, två år efter Anders fars död, återvände styvmodern med sina barn till sin fädernegård Fettjestad Nygård i Gammalkil. Det var först i samband med faderns död 1890 som Ander på allvar började utveckla sin planer på att bli konstnär. Det är troligen vid den här tiden han byter sitt efternamn från Andersson till Ander. Förberedelser för en inriktning mot en konstnärsutbildning hade han redan gjort genom sina kontakter med sin sedemera berömde skolkamrat från Linköping, konstnären Olle Hjortzberg (1872-1959). Genom dennes försorg kom Ander att under åren 1890-93 medverka som dekorationsmålare vid restaureringen både av domkyrkan i Uppsala och av Gripsholms slott. 1 Parallellt med sitt arbete bedrev han konststudier vid Tekniska skolan i Uppsala. Då möjligheterna för fortsatt framgång i Stockholm syntes begränsade, reste han 1894 till New York. Han fick där arbete som kandelaberritare på en elektrisk armaturfabrik.

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Knut Ander, Husförhör

Budhistorik (8 bud)
4113459
38 000
4109452
37 000
4105580
35 000
4102669
27 000
4087644
5 000

Slutpris SEK:
38 000
3 713 EUR, 4 343 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.