Philips Wouwerman hansefterföljare holländsk skola

542504

PHILIPS WOUWERMAN, hans efterföljare, holländsk skola (1700-tal): Landskap med ryttare på hed, olja på pannå, 32,5x38,5 cm

A tergo samlarsigill för hertig Carl (1748-1818) och prinsessan Sophia Albertinas (1753-1829) samling och lacksigill med lilla riksvapnet.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Bukowski vårauktion nr 339, 14 april 1948, katalognummer 207
Bukowskis vårauktion nr 398, april 1975, katalognummer 196
Affärsmannen Russell Bodé (1920-2017),
vidare i arv till nuvarande ägare.

LITTERATUR
Arthur Sjögren, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken inklusive dedikations- och donationsexlibris, Stockholm 1915.
Jämför lacksigill med sigill på sidan CXI; vapnet i Sophia Albertinas sigill som Abedissa av Quedlingburg som visar en rutsköld (kvinnliga vapenägares speciella kännetecken) med lilla riksvapnet tre kronor, belagd med ett hermelinsvapentäcke krönt av hertiglig krona, under skölden två korslagda knivar, Quedlingburgs vapen.

Jämför del av lacksigill med Hertig Carls Serafimersköld för hertig av Södermanland före 1809 i Riddarholmskyrkan, Stockholm

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (30 bud)
4112111
16 000
4111898
15 500
4111898
14 000
4111233
13 500
4111882
13 500

Slutpris SEK:
16 000
1 454 EUR, 1 680 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.