Otte Sköld Ryttare

541071

OTTE SKÖLD (1894-1958): Ryttare, signerad Otte S, olja på duk, 61x46 cm.
Utförd i Köpenhamn 1916/17

PROVENIENS
Konstnärens hustru Arna Sköld

UTSTÄLLD
Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959, katalognr 15

LITTERATUR
Rolf Söderberg: Otte Sköld, SAK 1968, jämför målningen Ryttarna eller Ett ridsällskap från 1916, sidan 28

pierre.olbers@auktionsverket.se">pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Otte Sköld Ryttare

Budhistorik (9 bud)
4113289
46 000
4113281
42 000
4113279
40 000
4113277
30 000
4109499
29 000

Slutpris SEK:
46 000
4 494 EUR, 5 258 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.