Barnskallror 2 st silver England

540636

BARNSKALLROR med visselpipor, 2 st., silver, en av George Unite, Birmingham sannolikt 1887 och en stämplad WF, sannolikt 1700-talets slut, den förstnämnda med bitring av elfenben, driven och ciselerad dekor och 6 bjällror, längd exklusive ring 10 cm; den andra med bitsycke av röd korall, driven och ciselerad dekor av blommor och rocailler och 8 bjällror, förgylld, total längd 15,5 cm

smärre skador

Ändringar/tillägg

Silver, Övriga silverföremål, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

4088536
6 200
4088275
6 000

Slutpris SEK:
6 200
564 EUR, 651 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.