Ljuskrona Karl Johan

540131

LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för 10 ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, doserade kedjeglas, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av fabeldjur, korgbotten med sparljus, avslutande blomknopp, höjd 124, diameter 92,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Obetydliga nagg

Ändringar/tillägg

Belysning, Ljuskronor, Collection

Ljuskrona Karl Johan

Budhistorik (13 bud)
4113614
50 000
4111550
48 000
4109727
46 000
4109435
42 000
4105978
36 000

Slutpris SEK:
50 000
4 545 EUR, 5 250 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.