Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete

540129

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, pagodformat krön med plym, doserade kedjeglas, övre fallet med spröt och hängen, ljusringen med lejon- och medusamaskaroner, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 90, diameter 60 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre nagg, droppskålar omförgyllda

Ändringar/tillägg

Belysning, Ljuskronor, Collection

Budhistorik (7 bud)
4110867
32 000
4110865
31 000
4109437
30 000
4109390
24 000
4103600
21 000

Slutpris SEK:
32 000
3 126 EUR, 3 658 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.