Byrå rokoko tillskriven Neijber

Föregående | Översikt | Nästa

538215

JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag, bukig form, lådfronter med inläggningar av friser och romber, sidorna med flätverk inom romber, draghantag och nyckelskyltar i form av rocailler, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita Greves Mühl (Carl Adolph G. möbelhandlare och grosshandlare i Stockholm 1774-1801) samt H.S. WASHBURN Worcester Mass, nyckel medföljer, höjd 82, 84 x 50 cm

PROVENIENS: Statsfru friherrinnan Carolina Beata Lagerstråhle (1801-1876) gift med kammarherre greve Gustaf Robert von Rosen (1788-1841)
arv till sondottern Maud von Rosen (1872-1947) gift med kabinettskammarherre ryttmästare Oscar Holtermann (1859-1932)
i arv till sondottern Maude Holtermann (1929-2017)

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Fanérskador, lagningar, smärre kompletteringar, två hörnlister saknas

Ändringar/tillägg

Möbler, Skåp, byråer, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

538215 - Byrå rokoko tillskriven Neijber
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (41 bud)
4112241
56 000
4112184
54 000
4112164
52 000
4111993
50 000
4112162
48 000

4 timmar 9 minuter kvar
Avslutas 2018-06-18
16:04   (17:04 )
AKTUELLT BUD SEK:
56 000
5 471 EUR, 6 401 USD
Utropspris SEK:
30 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.