Olof Arborelius oljemålning

537944

OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, signerad O. Arb-s., olja på duk,48x89 cm

Vintermotiv från Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, i förgrunden skridskobana och julgransförsäljning och i fonden Sirishov, till höger Bredablick på Djurgården.

PROVENIENS
Bukowskis auktion, 13 mars 1930, auktion 275, katalognummer 1, för 760 kronor

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Olof Arborelius oljemålning

Budhistorik (17 bud)
4108868
12 000
4108867
11 500
4108866
11 000
4108865
10 500
4108864
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 091 EUR, 1 260 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.