Evert Lundquist oljemålning

537345

EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Stilleben, monogramsignerad E. L. och på baksidan signerad och daterad Evert Lundquist 1983, olja på duk, 64x84,5 cm

PROVENIENS
Målningen är inköpt av Assar Lindbeck den 21 maj 1984 direkt av konstnären.

UTSTÄLLD
Thielska Galleriet, Stockholm, hösten 1984

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Evert Lundquist oljemålning

Budhistorik (7 bud)
4106075
52 000
4111804
50 000
4106075
34 000
4092536
33 000
4092195
32 000

Slutpris SEK:
52 000
4 727 EUR, 5 460 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.