Evert Lundquist oljemålning

537344

EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Landsflickan, monogramsignerad E.L., olja på duk, 92x73 cm, a tergo skiss med sittande manlig modell och monterad i egenhändigt utförd ram.

PROVENIENS
Bukowskis Moderna + Contemporary & Design, våren 2000, auktion No 515, katalognr 267

UTSTÄLLD
Evert Lundquist, Konstnärshuset, Stockholm 1941

Smärre färgbortfall

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Evert Lundquist oljemålning

Budhistorik (3 bud)

4084651
40 000
4084648
30 000
4082945
12 000

Slutpris SEK:
40 000
3 908 EUR, 4 572 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.