Nattkommod stockholmsarbete i rokoko

535044

NATTKOMMOD, stockholmsarbete i rokoko, stomme i al och furu, skiva med sarger, ryggen med avlång öppning och kortsidorna med fyrpassformade öppningar, skålformade och konturerade sarger, ena kortsidan med låda, svängda avsmalnande ben, framtagen originalfärg i gulockra, höjd 76, 50 x 33,5 cm

LITTERATUR: Lars och Ursula Sjöberg: Rum för möbler, Västerås 1998, sidan 166f, avbildat och omnämnt

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre skador, en list kompletterad, ena kortsidan med urtag

Ändringar/tillägg

Möbler, Soffbord, sidobord, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (38 bud)
4112216
27 000
4112207
26 000
4112201
25 000
4112199
24 000
4112196
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 454 EUR, 2 835 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.