Spegel barock 1700-talets första hälft

534363

SPEGEL, barock, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, infattade krön- och kantglas med bemålning av växter och fåglar, krönet med ymnig dekor av blomsterurna, akantus, voluter och snäcka, fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, ramen i furu, bakstycke i ek, 137 x 66 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre skador och lagningar, krönglas med sprickor, färgbortfall, smärre folieringsskador

Ändringar/tillägg

Speglar, Collection

Budhistorik (6 bud)
4110341
36 000
4107019
32 000
4088602
31 000
4087723
16 500
4084047
3 200

Slutpris SEK:
36 000
3 517 EUR, 4 115 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.