Pablo Picasso, Les Dames de Mougins

532625

PABLO PICASSO (1881-1973): Hélène Parmelin, Les Dames de Mougins, Éditions Cercle d'Art, Paris, 1964, 92/150 i brunt läder- och tygklädd box, och inramad originaletsning, signerad Picasso, I. 11,2x23,5 cm

LITTERATUR
Goeppert/Cramer 127
Bloch 1131
Bloch bok 120

Picasso's ateljé vid Notre-Dame-de-Vie nära Mougins, Côte d'Azur i Frankrike, här levde och verkade han från 1961 till sin död 1973, ålder 91.

ebba.de.faire@auktionsverket.se

Etsningen något blekt, boxen något skadad

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (20 bud)
4112157
30 000
4112153
29 000
4112090
28 000
4111401
27 000
4111981
26 000

Slutpris SEK:
30 000
2 727 EUR, 3 150 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.