Sekretär rokoko tillskriven Gustaf Foltjern

532422

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och rotfanér, brännförgyllda bronsbeslag, snedställd klaff med bakomliggande lådinredning, inläggningar av friser och fält, fronten med två lådor, naturalistiskt formade handtag, konturerad lambrekäng, svängda avsmalnande ben, höjd 100, 88 x 49 cm

PROVENIENS: N.M. Åmells Antikvitetshandel, Stockholm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 132, jämför sekretär av Gustaf Foltjern

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Renoverad, fanérskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Kontorsmöbler, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (28 bud)
4111976
38 000
4111989
37 000
4111976
36 000
4111983
35 000
4111976
34 000

Slutpris SEK:
38 000
3 713 EUR, 4 343 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.