Peter Weiss olja på pannå

530358

PETER WEISS (1916-1982): Landskap med hus i månsken, signerad Weiss, olja på pannå, 36x33,5 cm.
På baksidan exteriör/interiör med kvinna och två män.

LITTERATUR
Jämför målningen "Yngling vid stadens utkant" från 1938, olja på trä, avbildad i färg i Gunilla Palmstierna-Weiss och Jürgen Schuttes bok om Peter Weiss, Moderna Museet, Stockholm, 1991

ebba.de.faire@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Peter Weiss olja på pannå

Budhistorik (53 bud)
4112091
120 000
4112055
110 000
4112086
110 000
4112055
100 000
4112084
98 000

Slutpris SEK:
120 000
11 724 EUR, 13 716 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.