Bordspendyl Restauration Frankrike

530098

BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, fodralet gjutarmärkt Chibout (gjutarfirman Chibout verksam i Paris under 1800-talets första hälft), matterad och polerad brännförgylld brons, i form av lyra krönt av Apollons byst, rikligt dekorerat urhus med växtornamentik, emaljerade arabiska siffror, sittande bevingade gripar, basen med spelverk, emblem av ymninghetshorn och fackla, kortsidorna med Zeus åskvigg, kymationbård, avslutande fötter, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 48 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (28 bud)
4112323
20 000
4112319
19 500
4112317
19 000
4112312
18 500
4110803
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 818 EUR, 2 100 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.