Vera Nilsson olja från Öland

529693

VERA NILSSON (1888-1979): Ölandsgård, signerad VN, olja på duk, 55,5x70 cm
Målad 1946 i byn Gillberga på norra Öland

PROVENIENS
Nordén Auktioner, hösten 1995, auktion nr 19, katalognr 72

UTSTÄLLD
Separatutställning med målningar från Gillberga, Konstnärshuset, Stockholm, 1948

LITTERATUR
Göran Silfverstolpe, Vera Nilsson, Uddevalla 1986, jämför snarlik målning i samlingarna på Moderna Museum samlingar, avbildad i färg på sidan 145. Omnämnd sidan 124 med följande text: "I Öländsk bondgård ser vi en gård med byggnader och oroligt spretande trädformer. Gårdstunet täcks av ett ljust grästäcke, en väv av gult och grönt.... Nog så riktigt, men ändå mera en visionär färgexplosion än en dokumentär skildring av en öländsk bondgård året efter andra världskrigets slut".

ebba.de.faire@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Vera Nilsson olja från Öland

Budhistorik (6 bud)
4107592
50 000
4106556
40 000
4106555
35 000
4103618
30 000
4091447
10 500

Slutpris SEK:
50 000
4 885 EUR, 5 715 USD
Utropspris SEK:
65 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.