Matbestick 48 delar silver agat

528176

MATBESTICK, 48 delar, 24 knivar och 24 gafflar, fasetterade, snarlika agatskaft, blad och fattningar av silver, 8 knivar av Lars Boye, Stockholm 1778, 8 knivar av Jonas Berg, Stockholm 1757 (5 st.) och 1767 (3 st.), 8 knivar av L. Larsson & Co., Göteborg 1876-77, 9 gafflar av Lars Boye Stockholm (utan årsindex), 7 ostämplade gafflar, 8 gafflar av L. Larsson & Co., Göteborg 1874-77

PROVENIENS: Familjen de la Gardie
Arvid Posse (1820-1901), statsminister och ägare av Charlottenlunds slott, Skåne

Tre skaft med genomgående spricka, några fattningar med bucklor och lagningar

Ändringar/tillägg

Silver, Silverbestick, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
4112071
44 000
4112063
42 000
4112062
39 000
4112060
38 000
4112059
37 000

Slutpris SEK:
44 000
4 299 EUR, 5 029 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.