1800-tals vägglampetter

544859

VÄGGLAMPETTER, ett par, Frankrike 1860/70-tal.
Förgylld och patinerad brons, för fyra ljus. Höjd 93 cm.

Proveniens:
Beställda till inredingen av presidentens slott, för Finlands blivande kung Friedrich Karl. Inredningen såldes sedermera av Stockmann.

Utställningar:
Riddarhuset, 2017, Helsingfors.

Åldersrelaterat slitage.

Metall, Brons

Södra kajen 14, Helsingfors

1800-tals vägglampetter

Budhistorik (14 bud)
Bud EUR
4049129
6 400
4048754
6 200
4048179
5 000
4046573
4 800
4046572
4 200

Slutpris EUR:
6 400
70 407 SEK, 7 393 USD
Utropspris EUR:
8 000-10 000