Rålambs Observationes med resan till Istanbul

544433

RÅLAMB, CLAES. Observationes juris practicæ. Thet är, Åthskillige påminnelser uthi rättegångs saker... Hwar hoos ock nu högtbemälte herres Beskriffning om thesz Constantinopolitaniske resa och legation til Portam Ottomanicam bifogad är. Stockholm (H. Keyser) 1679.

(16), (1)-330, (38, sista sidan blank), (5), 6-93, (11) s.
Nött samtida perg., främre pärm delvis skadad (visar pärmfyllnad med gammalt manuskript), förgylld blekt rygg.
Enstaka brunfläckar. Äldre namnteckning på titelbladet Hans Berghman. Med en utfällbar handskriven titellapp på bakre pärmens insida avsedd att fällas över övre snittet för enklare identifikation i bokhyllan.

Collijn 808.

Skador: Se text

Böcker/Kartor, Juridik

Budhistorik (18 bud)
4039603
4031949
4035647
4031949
4031948
950

Slutpris SEK:
117 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.