NUG Pop Art & Underground

543574

NUG (född 1972): "Not for sale", signerad och daterad a tergo 2016, 104x154 cm

NUG började måla offentligt under 1990-talet. Han blev snabbt en del av den beryktade konstnärsgruppen VIM, Vandals in motion. Hans examensarbete från Konstfack utgjordes av verket "Territorial Pissing", i vilket en maskerad människa uppför en spraymålning i en tunnelbanevagn, och på en tunnelbanestation i Stockholm. Verket ställdes ut 2009 och väckte stor uppmärksamhet.

Proveniens: Gåva från konstnären till nuvarande ägare.

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

Konst, Nutida, Specialauktion, Nutida konst online

Rum 1

NUG Pop Art & Underground

Budhistorik (10 bud)
4037537
30 000
4037536
25 000
4037534
20 000
4037533
15 000
4037530
10 000

Slutpris SEK:
30 000
2 826 EUR, 3 396 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.