Maria Wiik

543277

MARIA WIIK (1853-1928) Flicka bland blommorna
Signerad samt daterad -87. Pastell, 70x55 cm.

Litteratur: Pia Katerma nr 173 a; Eliel Aspelin, Suomalaisen taiteeen historia pääpiirteissään , sid 85.

Konst, Äldre måleri

Södra kajen 14, Helsingfors

Maria Wiik

Budhistorik (10 bud)
Bud EUR
4049268
43 000
4049266
42 000
4048942
41 000
4038849
40 000
4038849
37 000

Slutpris EUR:
43 000
456 476 SEK, 51 673 USD
Utropspris EUR:
40 000-60 000