Vasily Petrovich Vereschagin

542546

VASILY PETROVICH VERESCHAGIN (1835-1909): Visit till fängelset, a tergo signerad samt daterad Rom 1866. Olja på duk 34x46 cm.

Proveniens: Nuvarande ägares morföräldrar inhandlat i Moskva år 1947.

Konst, Rysk konst och konsthantverk

Södra kajen 14, Helsingfors

Vasily Petrovich Vereschagin

Budhistorik (3 bud)

Bud EUR
4042340
16 000
4038668
15 000
4035818
14 000

Slutpris EUR:
16 000
163 767 SEK, 18 719 USD
Utropspris EUR:
20 000-25 000