Arvid Liljelund

533516

ARVID LILJELUND (1844-1899) "Vid strandboden" (Middagsstämning från Putsaari, 1896)
Sign. Olja på duk 75x110 cm.

Proveniens: Konstnärsgillet i Finland lotterivinst till Axel Blomqvist, Kokemäki, senare apotekare Ejnar Heinrichs.

Litteratur: Marianne Koskimies-Envall; Vaurastuva kansakunta kuvina 1869-1899, Vasa 1998, nr. 290.

Utställning: Konstnärsgillet i Finland, Ateneum 1896, nr. 111.

Konst, Äldre måleri

Södra kajen 14, Helsingfors

Arvid Liljelund

Budhistorik (3 bud)

Bud EUR
4046570
18 000
4042320
15 000
4035806
14 000

Slutpris EUR:
18 000
184 237 SEK, 21 058 USD
Utropspris EUR:
20 000-30 000