Äldre böcker 20 vol bl.a. Loccenius

537669

ÄLDRE BÖCKER (20 vol). Bl.a. historia, bl.a. ROSENHANE, Svea-Rikes konunga-längd, Svea-Rikes råds-längd I-II, 1789-91, LOCCENIUS, Johannis Loccenii Historiae suecanae, Frankfurt & Leipzig, 1676, LANSIUS, Consultatio de principatu inter provincias Europae. 3. ed.Tübingen, Brunn, 1655, Flintberg, Anmärkningar till Sweriges rikes sjö-lag, 1802, Brown, Svenska hofvet ...,1829, Robertson, Historia om kejsar Carl V:s regering I-II, 1800, Tidningar, bl.a. Stockholms Post-Tidningar, 1796, Hallenberg, Svea rikes historia under Gustaf Adolf... I-VI, 1790-96, Concordia pia et unanimi consensu repetita confessio fidei et doctrinae.. Leipzig 1692 (graverad frontispis), VALERIUS MAXIMUS. Dictorum factorumque memorabilium lobri IX. Rotterdam 1662,

Flertalet med stämplar Tullmuseum Dalarö.

Flertalet med stämplar från Tullmuseum, Dalarö, delvis fläckade och med vissa skador, namnteckningar, nötta och skadade band.
Ej fullständigt genomgångna.

Böcker/Kartor, Historia

Budhistorik (34 bud)
3980847
3 400
3979180
3 200
3978918
3978204
2 800
3977765
2 600

Slutpris SEK:
3 400
332 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.