Marcel Breuer stolar 8 st

537274

MARCEL BREUER, efter, stolar, 6 st, karmstolar 1 par, 1900-talets andra hälft, märkta Made in Italy, stomme i kromat stål, rygg samt sits i bemålat trä samt rotting, sitthöjd ca 43,5 cm

Inköpta på Nordiska Galleriet under 1960-talet.

Bruksslitage, en stol med spricka i karmen, med avbruten skruv undertill

Möbler, Stolar

Rum 21

Marcel Breuer stolar 8 st

Budhistorik (58 bud)
3976153
21 000
3976147
20 000
3976146
19 500
3976144
19 000
3976141
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 119 EUR, 2 516 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.