Paavo Tynell

535868

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito / Idman, 1940-tal. Polerad mässingsstomme, gultonad opalglaskupa och dekorativa glasdroppar. Höjd 135 cm, diameter 60 cm.

Proveniens:
Frälsningsarméns bankettsal i Lahtis, 1947.

Design, Belysning, Taklampor

Södra kajen 14, Helsingfors

Paavo Tynell

Budhistorik (15 bud)
Bud EUR
3984002
3 600
3983995
3 500
3983016
3 400
3982186
3979934
2 900

Slutpris EUR:
3 600
36 847 SEK, 4 212 USD
Utropspris EUR:
5 000-6 000