Atlas juvenalis av Åkerman 1804

535570

ATLAS. ÅKERMAN, ANDERS. Atlas juvenilis, eller samling af geographiska chartor till ungdomens tienst... öfversedde, förbättrade, samt ilökte med nya kartor af Daniel Djuberg. Stockholm, A. Zetterberg, 1804.
Liten 4:o. Titelblad, 32 kolorerade graverade kartor (alla), samt två lösa blindkartor. Ca 150x190 mm cm, men något
varierande.

Första upplagan kom 1768. Graverat av E. Österberg, A. Söderberg, F. Akrelius.

Vissa skador, revor, fläckar, lagningar, 1 karta med förlust, 1 lagad, 1 uppfodrad några lösa kartor. Med understrykningar. Anteckningar / namnteckningar på försättsblad. Bandet nött.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Rum 1

Budhistorik (30 bud)
3968605
3 600
3968609
3 400
3968605
3 200
3968607
3968605
2 800

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 431 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.