HC Berg, Visual Vortex

530838

HC BERG (Finland, född 1971): "Visual Vortex", signerad, plexi och spegelglas, 200x104,5x45 cm.

PROVENIENS: Galerie Forsblom, Helsingfors

Metall, glas och akrylplast - i sin konst kombinerar skulptören och konstnären HC Berg ofta olika material när han skapar verk som utmanar våra sinnen, verk som ofta präglas av optiska illusioner. Det skulpturala verket Visual Vortex ger en konkret och visuell förståelse av perception.

Det konkava metallbakstycket löst på vänster sida. Smärre skrapmärken på plexiglaset.

Konst, Modernt måleri, Nutida, Skulptur, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

HC Berg, Visual Vortex

Budhistorik (14 bud)
3967024
26 000
3966730
25 000
3967018
25 000
3966730
24 000
3967017
23 000

Slutpris SEK:
26 000
2 540 EUR, 2 972 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.