Richard Kern fotografi

529590

RICHARD KERN (USA född 1954): Monica leaning against wall, signerad, daterad och numrerad på etikett Richard Kern 1993 3/10, gelatinsilverfotografi, 115 x 76 cm.

UTSTÄLLD: Galleri Björkholmen, Stockholm

LITTERATUR: "New York Girls", publicerad i bild, helsida

Richard Kern är en av New Yorks mest kända undergroundfilmare, författare och fotokonstnärer. Han fick sitt genombrott som en del av undergroundkulturen i New Yorks East village på 1980-talet. Till hans mest kända filmer hör svartvita "The right side of my brain", i vilken sångaren Henry Rollins medverkar.
Sedan 1990-talet arbetar Richard Kern i princip uteslutande med stillbildsfotografi och galleriutställningar.

Fotografi, Collection, Nutida

Richard Kern fotografi

Budhistorik (10 bud)
3966961
20 000
3965858
14 000
3965857
13 500
3965527
13 000
3960003
11 000

Slutpris SEK:
20 000
1 954 EUR, 2 286 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.