Jan Håfström målning

529058

JAN HÅFSTRÖM (född 1937): Untitled, signerad och daterad Jan Håfström 1984, i gul färg på baksidan. Trä-, laminat- och spånskivor, beige duk, svart och grå akrylfärg, svart tråd, 50,5x44,5x,5 cm, oregelbunden

UTSTÄLLD: (Möjligtvis), Borås, Gamla Färgeriet, Galerie du Nord, En installation/aktion av Alf Linder och Jan Håfström, 1984
Galerie Lars Bohman, Stockholm

LITTERATUR: S. T. Madoff, Modern melancholia. Thoughts on Jan Håfström´s art. Tankar om Jan Håfströms konst, 1986, färgplanch 45, liggande på ett golv i Håfströms studio i frihamnen, Stockholm; fotograferad mellan maj 1984-oktober 1985 - boken medföljer

Håfströms konst från detta skede i hans konstnärskap karaktäriseras av tillstånd av förfall vilken ger hans objekt en påtaglig känsla av ålderdomlighet. Då tillblivelsens ögonblick nått sin fulländning blir nuet genast det förflutna. Kring varje objekt bildas en rymd, som vore de fragment ur ett tidigare historiskt skede; avlägsna, egendomliga, gamla, präglade av obrukbarhet, fastän de en gång i en annan vag tidsålder kunnat vara användbara (extrakterat ur Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Makadam, Göteborg 2005).

Konst, Modernt måleri, Collection, Nutida

Nybrogatan 32, Stockholm

Jan Håfström målning

Budhistorik (7 bud)
3956395
10 500
3954335
7 800
3948479
6 600
3943106
5 000
3942746

Slutpris SEK:
10 500
1 059 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.