Lucio Fontana, akvatintetsning

528798

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968) Concetto Spaziale (Vite), signerad och numrerad L. Fontana 45/99, akvatintetsning på grönt papper med punkterade hål, ca 60 x 48,5 cm, blindstämpel 2RC, Rome
Edition 99 ex + 21 AP

LITTERATUR: Harry Ruhé & Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and moore..., Tuja Books, Amsterdam 2006, E-52, sidan 75

Konst, Grafik, Collection, Nutida

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (18 bud)
3965958
25 000
3966311
24 000
3965958
23 000
3966310
22 000
3965958
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 523 EUR, 2 995 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.