John Cage torrnål

528512

JOHN CAGE (USA, 1912-1992): R3 (wher R=Ryoanji), signerad och daterad John Cage -83, AP 5, torrnål, bladmått ca 23,5x59 cm;

PROVENIENS: Konstnären Gunnar Norrman (1912-2005)
Galleriet Anders Tornberg, Lund

John Cage, amerikansk konstnär, tonsättare, pianist, konstruktör, botanist mm

Med dedikation "For Gunnar ...", vågigt blad

Konst, Grafik, Nutida, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

John Cage torrnål

Budhistorik (27 bud)
3958901
15 500
3966280
15 000
3958901
9 400
3966058
9 200
3958901
9 000

Slutpris SEK:
15 500
1 514 EUR, 1 772 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.