Gittan Jönsson oljemålning

525340

GITTAN JÖNSSON (född 1946): Dammsugerskan och döden, signerad och daterad GJ -04 på kanten, olja på pannå, 25,5x25 cm.

UTSTÄLLD: Konsthallen, Skövde 2006
Tjörnedala Konsthall

"Dammsugerskan är främmande i sin omgivning, hon passar inte in men hon låter sig inte hindras. [...] Hon blev aktivist i den feministiska konströrelsen. Att hon hoppade av från veckotidningarnas annons i ateljén var ingen slump, hon ville vara fri att använda dammsugaren till det hon själv väljer. Hon vill egentligen suga upp döden. Är hon inte en ängel?"
ur Dammsugerskan fyrtiotvå uppdrag, Carlssons förlag, Gittan Jönsson, 2010

Konst, Modernt måleri, Nutida, Måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Gittan Jönsson oljemålning

Budhistorik (10 bud)
3967132
8 200
3967119
8 000
3967115
7 600
3966924
7 000
3966918
6 000

Slutpris SEK:
8 200
801 EUR, 937 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.