Spegellampetter senbarock

528475

SPEGELLAMPETTER, 1 par, stockholmsarbete i senbarock, Burchardt Prechts art, för ett ljus vardera, dekor av förgyllda gjutna blyornament, konturerad form med dekor av akantus, pärlstav och krönande blomsterurna med girlanger, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, en baksida med påskrift tillhördt Ingeniör Palmqrantz (uppfinnare), höjd 49 cm

PROVENIENS:
Ingenjör Helge Palmcrantz (1842-1880), Stockholm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför speglar attribuerade till Burchardt Precht sidan 193ff

Smärre skador och lagningar

Speglar

Spegellampetter senbarock

Budhistorik (17 bud)
3900229
30 000
3899954
29 000
3899954
27 000
3899950
26 000
3899620
25 000

Slutpris SEK:
30 000
2 931 EUR, 3 429 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.